Bir tutku öyküsü: Hatşepsut

250*250

Bir tutku öyküsü: Hatşepsut

Luxor, sahra ortasına yerleşmiş bir şehir. Nil Nehri aracılığıyla ikiye ayrılıyor. Tarihin en mühim illerinden birisi burası. Eskiyen ismi Thebe. Thebe’nin doğu bölümü yaşayanların, batısı ölülerin.Thebe’liler hayatlarının bir yolculuk olduğuna ibadet ediyorlardı. 3500 sene öncesinde. Firavunlar da bu ibadetin merkezi ve parçasıydı. Firavun güneşin erkek çocuğu değil miydi? Yağmurdan, Nil Nehri’nin bereketinden sorumluydu. Tanrısal hakikat ve düzen: “maat” amaçlı oradaydı. Babadan oğula geçtiğimiz bir iktidar. Erkekler içinde. Bir kural dişi dışında:
III. Thutmosis tahta geçecekken yerini Firavun Maatkare aldı. Öbür ismiyle annesi Hatşepsut. “Kadınların

birincisi”. Taht sıfatı: “Adalet ve hayat kuvveti, Re” meydana gelen Hatşepsut. Nil’de yaşamış meydana gelen en üstün kadın. Kocası II. Thutmosis’in ölümünden ardından 20 sene Mısır’ın hâkimi oldu.
Ne yazık geriye iz kalmismi. Efsanevi Hatşepsut’un erkek çocuğu iktidara geçer geçmez annesinin ismi ve resmi meydana gelen her şeyi ortadan kaldırttı: Yakıldı, kazındı. İzi bırakılmismi. Son Zamanlarda arkeoloji ekipleri Hatşepsut’un peşinde… Polonyalılar Deir el Bahari’deki “tapınak”, Fransızlar Karmak’taki “kırmızı mekân”, Amerikalılar ise Medinet Habu’daki “küçük Amun Tapınağı’nda”. Hatşepsut’la, firavun olmak amaçlı cinsiyetini bir kenara bırakan bu antik dönem güzeliyle “konuşmaya”uğraşılıyor.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chat Odaları Mynet Arkadaş Chat Sohbet üyesiz Arkadaşlık Kanalı çhat Muhabbet Siteleri Chat Sohbet çet Sitesi Bedava Chat Odalari

Chat