Demokrasi tamam ama tolerans eksikliği halen var

250*250

Demokrasi tamam ama tolerans eksikliği halen var

Kendimiz benzeri olmayanlara, bizden faklı düşünenlere tahammül etmeyi herhalde nihayetinde öğreneceğiz. Ama bu iş sanırım belli bir süre zaman alıyor.Bir Suudi milyarder Cidde etrafındaki çölde görkemli bir saray yaptırmış. Bu sarayın bahçesine bakması amaçlı de İskoçya’dan bir bahçıvan getirmiş. Bahçıvana “Bu bahçenin İskoçya’daki bahçeler benzeri yemyeşil çimenlerle kaplanmasını ve ulu ağaçlarla bezenmesini istiyorum” demiş. Bahçıvan da “Bu olasıdır, fakat çimenlerin tohumlarını attıktan ardından gün içerisinde üç kez 300 sene sulamamız gerekecek” diye yanıt vermiş Suudi milyardere.
Demokrasi de, haklar da, birey hakları da, yaşamsal tolerans de bu çimler benzeri 300 sene sulandıktan ardından mı kök salıp yeşeriyorlar acaba?Aslında biz bu zamanı belli bir süre hızlandırdık. “Vesayetçi demokrasi”nin karar sürdüğü yakın geçmişi anımsayın… Seçilmişler amaçlı “Seçim kazanmak” değil “Ayakta kalabilmek” ek olarak

ağırlıklı kaygı konusu değil miydi? Bir günlük ya da bir şehirde tankların yürümesi, politikanın balanslarını değiştirmez miydi? Tercih kazanmış AK Parti’ye kapatma davası açılmadı mı?
Bu çeşit tablolar Geçmiş zamanda kaldı… Ama çeşitli düşünenlerin kendileri benzeri olmayanlara tahammül edememeleri sorunsalını artık aşamadık. 1 Kasım tercih neticelerine karşın AK Parti’ye oy vermeyen bir takım kesimlerin seslendirdikleri ve bir kısmı “İnsanlık suçu” kapsamına girebilecek nefret söylemleri, gündemimizi halen işgal etmiyor mu?


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chat Odaları Mynet Arkadaş Chat Sohbet üyesiz Arkadaşlık Kanalı çhat Muhabbet Siteleri Chat Sohbet çet Sitesi Bedava Chat Odalari

Chat