DENİZ VE MUTFAĞIN KOKUSU

250*250

DENİZ VE MUTFAĞIN KOKUSU

Deniz şehri olmanın Akdenizliler amaçlı özel meydana geldiği şüphesiz. Deniz sizi öyle ki çağırmada. 24 saat süresince… Barcelona da benzer lisanda. Bilindik hayat ritminin dışarısında yaşıyor. Akşam yemeğine saat 22.00’den ardından oturuyor. Geceleri yaşıyor, bunun için cevap öğleden ardından da uyuyorlar: “Siesta!” Bu huzur ve uyku seansı hemen hemen zorunlu onlar amaçlı. O öğleden sonranın amansız sıcağında çalışmak da hiç zor. Biliyor musunuz bir takım istikametleriyle de bize bir sürü benziyorlar. Bir imparatorluk kurmuş, imparatorluk kültürüne sahip olmuşlar… Zenginliği sindirmiş ve rengarenk kültürlerin etkisinde kalmışlar. Gelelim farkımıza: Onlar rengârenk geçmişi yaratıcılıklarına yansıtmayı da başarıyorlar… Yapı, trend, sinema ve yiyecek kültürü kapsamında ve tabiki futbolda… Hayat listelerinin önce on adı arasına bakmadasınız? Bir Barcelonalıya rastlamamız hiç de tesadüfden değil. Hem Bir de her alanda!

Kutsal sektör yeri Balık pazarı La Boqueria’yı ziyaret etmeniz kural. Yalnızca balık ve deniz mahsulleri yok; meyveler, sebzeler, etler… Barcelonalıların Akdeniz’in nimetlerini ne türlü kullandıklarını anlatıyor. İspanyol mutfağı bir sürü gelişti… Bu çabuk değişimi çocuk aşçılara borçlular. Ferran Adria’nın müritlerine. Adria, son 20 senedir hayat mutfağını etkileyen ad. Hem Bir de açık ara en mühim ad… Adria müritlerinin canlı yaratıcılıkları bütün ülkenin mutfak iklimini etkiliyor. Çocuk vatandaşlar, restoran sahipleri, çalışanları üstelik ve üstelik müşterilerini. Katalanlar gelişmeleri takip ve teşvik etmekte. İspanyol şarapçılığı da yükselişte.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chat Odaları Mynet Arkadaş Chat Sohbet üyesiz Arkadaşlık Kanalı çhat Muhabbet Siteleri Chat Sohbet çet Sitesi Bedava Chat Odalari

Chat