Ortadoğu’nun politik alışkanlıkları yalnızca kayıp verir

250*250

Ortadoğu’nun politik alışkanlıkları yalnızca kayıp verir

Kurşuna dizilmek üzere idam mangasının karşısında duran adama “Son sözün ne” diye sormuş manganın başındaki subay… Erkek da “Bu bana ders olsun” demiş ya…Ortadoğu coğrafyasında siyaset yapanlar da bu şekilde davranırlar…Saddam kendisinden öncesinde Irak’ı yönetenlerin, Faysal’ın, Kasım’ın, sonlarını hatırlasa ve idam edilmeden öncesinde değil idareye geldiği zaman “Bu bana ders olsun” deseydi, onun da, Irak’ın da kaderleri çeşitli olmaz mıydı?
Türkiye Cumhuriyet’i “Batılı” olmayı resmen benimsemiş olsa da, neticede bu coğrafyanın bir parçası. Bir farklı söylemle tarih ve coğrafya bizi bu bölgedeki bütün olgulara ve gelişmelere partner kılıyor… Farkımız, çoğulcu ve

özgürlükçü demokrasiyi bir hayat tarzı olarak benimsemiş olmamız. Ülkemiz Cumhuriyeti’nde iktidarların meşruiyetini “Seçilmiş”olmak belirliyor.
Ama sanırım bu fark her şeyi Ortadoğu alışkanlıklarından çeşitli kılmaya da yetmiyor.Demokratik politikanın basit öğelerinden meydana gelen “Rekabet” mahaline “Düşmanlık” olgusu zor basıyor. İktidara dönük ve çoğunluğun oyunu almaya dayalı rekabeti, bazıları vefat kalım savaşı benzeri görüyorlar. Yasal ve kayıtlı politikanın dışındaki iç ve dış aktörler de, bu çarpıklığı körüklüyorlar, kışkırtıyorlar.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chat Odaları Mynet Arkadaş Chat Sohbet üyesiz Arkadaşlık Kanalı çhat Muhabbet Siteleri Chat Sohbet çet Sitesi Bedava Chat Odalari

Chat